ସକାଳର ଖବର, ୦୫-ଅଗଷ୍ଟ-୨୦୨୨, ଶୁକ୍ରବାର

➡️୧-‘ଆଜାଦି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ’ର ଜାତୀୟ କମିଟି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୪ ଦିନିଆ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ।

➡️୨-ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି, ବେରୋଜଗାର ଏବଂ ଜିଏସଟି : ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ କରିବ ବିକ୍ଷୋଭ । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଧାରା ୧୪୪ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ।

➡️ ୩-ଆସନ୍ତା ୭ରୁ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ହେଲା ଜାରି।

➡️୪-ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସିଙ୍ଗଲୱିଣ୍ଡୋ କ୍ଲିଅରାନ୍ସ ଅଥରିଟି ୨୨୫୩.୧୫କୋଟି ଟଙ୍କାର ୧୧ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଦେଲେ ଅନୁମୋଦନ ।

➡️୫-ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶ ୭୫ତମ ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଲଞ୍ଚ କରିବ 5G ସର୍ଭିସ୍। ଏନେଇ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ହେଲା ଘୋଷଣା ।

➡️୬-୪ଦିନିଆ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତରେ ଆସି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ।

➡️୭-ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷ ଓ ଚାଷୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ୧୨୮ଟି ମଣ୍ଡି ଲାଗି ୪ଟି ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ସହିତ ହେଲା ବୁଝାମଣା ।

➡️ ୮-ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ପୁରୀ- ଦୀଘା ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍, ପୁରୀ- ହାୱଡ଼ା ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ପୁଣି ଚାଲିବ।

➡️୯-ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ‘ମନୋଜ ଦାସ ଜାତୀୟ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର’ ନିମନ୍ତେ ଦରଖାସ୍ତ ହେଲା ଆହ୍ବାନ । ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଲା ଅଗଷ୍ଟ ୩୦ ।

➡️୧୦-ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା ।

➡️୧୧-ଆଜି ପରଦାକୁ ଆସିବ ଅନସ୍ମିଶ ପ୍ରଡକ୍ସନର ପ୍ରଥମ ଅବଦାନ ନୂଆ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଶେଷ ରାତି’ ।

➡️୧୨-ଭାରତରେ ପାଖାପାଖି ୨୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଗଡ଼ୁଛି। ଏଥିସହିତ ୭ କୋଟି ଚାରି ଚକିଆ ଓ ତଦୂର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଚକା ବିଶିଷ୍ଟ ଯାନ ଚଳାଚଳ କରୁଛି। ଏ ନେଇ ସଂସଦରେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ ଦେଲେ ସୂଚନା ।

➡️୧୩-ଦୀର୍ଘଦିନର ଆଇନଗତ ଲଢ଼େଇ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ୧୨ଶହ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବାଲ୍ମିକୀ ମନ୍ଦିର ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ।

➡️୧୪-ମଙ୍କିପକ୍ସକୁ ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏମରଜେନ୍ସି ଘୋଷଣା କଲା ଆମେରିକା, ଆମେରିକାରେ ଗତକାଲି ସୁଦ୍ଧା ମଙ୍କିପକ୍ସ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬,୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛନ୍ତି ।

➡️୧୫-ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ଗ୍ରେନେଡ ମାଡ଼ ରେ ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ମୁସଲିମ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଆଉ ୨ ଜଣ ହେଲେ ଗୁରୁତର ଆହତ।

➡️୧୬-ଆମେରିକା ସଂସଦର ବାଚସ୍ପତି ନାନ୍ସି ପେଲୋସି ତାଇୱାନ ଗସ୍ତ କରିଥିବାରୁ ଏହାର ରାଗ ଶୁଝାଇବା ପାଇଁ ସୀମା ଲଙ୍ଘୁଛି ବେଜିଂ। ଜାପାନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୀତିକ ଜୋନରେ ପଡ଼ିଲା ବେଜିଂର ମିସାଇଲ ।

➡️୧୭-ଆର୍ମିନିଆ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଅଜରବେଜାନ, ୩ ମୃତ, ସେପଟେ ରୁଷିଆ କହିଲା ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ।

➡️୧୮-ଭାରତ ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ସିରିଜର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ ଆଜି ଖେଳାଯିବ। ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍‌ରେ ଭାରତ ଏବେ ୨-୧ରେ ଆଗୁଆ ଅଛି।

➡️୧୯-କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ସାଫ୍ ୨୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଫୁଟବଲ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଆଜି ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶ କୁ ଭେଟିବ।

➡️୨୦-୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳା ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପର ୭ମ ସଂସ୍କରଣ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ରୁ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମ୍ୟାଚ ଗୁଡ଼ିକ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ୩ଟି ଭେନ୍ୟୁରେ ଖେଳାଯିବ।

➡️ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ସାଙ୍ଗରେ ପାଣି, ଛତା, ରେନିକୋର୍ଟ ଧରି ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ବର୍ଷାଦିନିଆ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବର୍ଷାପ୍ରତି ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ ।।

ଶୁଭ ସକାଳ,ସୁପ୍ରଭାତ

Share this…
Share on Facebook

Facebook