ବିଧାନସଭାରେ ରୁଚିକା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଝଡ଼

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଧାନସଭାରେ ରୁଚିକା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଝଡ଼ । ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରବଳ ଦାବି ପରେ ଗୃହରେ ବିବୃତି ରଖିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ବାଚସ୍ପତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗୃହରେ ବିବୃତି ରଖିବେ ଗୃହ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଜି ପ୍ରଶ୍ନକାଳରେ ବିରୋଧୀ ଆଲୋଚନା ଦାବି କରି ହୋହଲ୍ଲା କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ପ୍ରଶ୍ନ କାଳ ଚାଲି ପାରିନଥିଲା। ବାଚସ୍ପତି ଗୃହକୁ ସାଢ଼େ ୧୧ଟା ଯାଏଁ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ପରେ ଶୂନ୍ୟକାଳରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଥିଲେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ମୋହନ ମାଝୀ। ଏହା ଏକ ସ୍ପର୍ଶକାତର ବିଷୟ ବୋଲି ସେ କହିବା ସହ ଏହି ଘଟଣା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଅନୁଶାସନ ଉପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇଛି ବୋଲି କହିଥିଲା। ଏଥିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସରକାରଙ୍କ ଅପରାଗତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କେଉଁ ତିନି ଜଣ ସିନିୟର ଚାପ ପକାଉଥିଲେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଖରେ ଟିଉସନ ହେବାକୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ସନ ନିଆଯାଉ ବୋଲି ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି। ୨୦୨୧-୨୨ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ୪୦ଟି ମାମଲା ୟୁଜିସି ପାଖରେ ଦାଖଲ ହୋଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଚୁପ ବସିଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ରାଗିଂ ରୋକିବା ପାଇଁ  ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନୂଆ କଡ଼ା ଆଇନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଣିବେ କି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ରାଗିଂ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପ୍ରବଣତା ବଢୁଛି। ୫ ବର୍ଷରେ ୩ ହଜାର ୧୦୦ଛାତ୍ର ଓ  ଛାତ୍ରୀ ଆମହତ୍ୟା କରିଥିବା ସେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

Share this…
Share on Facebook

Facebook