ଶେଷରେ ମଣିଷମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବେ ବୋଲି ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି |

ଏକ କାରଣ ପାଇଁ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରିୟ ବିଲିୟନେୟାର ରହିଆସିଛନ୍ତି | ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଲଢ଼ୀ ବା ପାଇଁ ବଦ୍ୟୁତିକ କାରଗୁଡିକ ପୁନ ଉଦ୍ଭାବନ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଟେକ୍ ବିଲିୟନେୟାର ମଣିଷକୁ ବହୁ-ଗ୍ରହ ପ୍ରଜାତି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଏରୋସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ |

ମସ୍କର ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଅଭିଳାଷ ହେଉଛି ମନୁଷ୍ୟକୁ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତବାଦୀ ସ୍ପେସ୍ ଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଇବା | ତେବେ, ଲୋକମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବାର ପ୍ରକୃତ ବର୍ଷ ଜାଣିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ଆମର କତୁହଳକୁ ଉତ୍ସହ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି |

ତେବେ ମସ୍କ କେଉଁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା ​​ଯେ ମଣିଷ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ? ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |

ଟ୍ୱିଟରରେ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ଯୋଗଦାନ ବିଷୟରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ହେତୁ ସେ ନିକଟରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କିଣିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ | ମସ୍କ କେବଳ ତାଙ୍କ ପୃଷ୍ଠାରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ସେ ବିଶ୍ବର ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଜାଦାର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି | ମାର୍ଚ୍ଚ 18th, 2022 ରେ, ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମସ୍କକୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ମଣିଷ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବ। ମସ୍କ 2029 ଉତ୍ତର ଦେଲା |
ଏହି କ ତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନର ମସ୍କର ଉତ୍ତର ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଟେକ୍ ବିଲିୟନେୟାର ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ 2024 ମସିହାରେ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯେତେବେଳେ କି ମଙ୍ଗଳବାରରେ ପ୍ରଥମ ମାନବ ମିଶନ 2026 ରେ ହେବ।

ଅବଶ୍ୟ, ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ କମ୍ପାନୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଏହି ମାନବ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସବୁକିଛି ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି | ମଣିଷକୁ ଏହି ମହାନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେବା ପାଇଁ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ସଫଳତାର ସହିତ ଅନେକ ଷ୍ଟାରସିପ୍ ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି | ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସଦ୍ୟତମ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସ୍ପେସ୍ ଯାନ ହେଉଛି ଷ୍ଟାରସିପ୍ SN20 ଏବଂ ବୁଷ୍ଟର୍ BN4 |

କମ୍ପାନୀ ସୁପର ହେଭି ବୁଷ୍ଟର୍ 4 ଉପରେ ଷ୍ଟାରସିପ୍ SN20 କୁ ସଫଳତାର ସହିତ ଷ୍ଟାକ୍ କରିବା ପରେ, ସେମାନେ ଉଚ୍ଚତମ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସ୍ପେସ୍ ଯାନ ନିର୍ମାଣର ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲେ | ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଏହି ଫ୍ୟୁଚୁରିଷ୍ଟିକ୍ ରକେଟର ଅର୍ବିଟାଲ୍ ଟେଷ୍ଟ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେହେତୁ ଅପରେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ପାନୀ ଫେଡେରାଲ୍ ଆଭିଏସନ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ର ଅନୁମୋଦନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି |

ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ରେ, ମସ୍କ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ SN20 ର ଅର୍ବିଟାଲ୍ ଟେଷ୍ଟ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସମ୍ଭବତ May ମେ 2022 ରେ ଉଡ଼ାଣ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଶୀଘ୍ର ଏହି ic ତିହାସିକ ଉଡ଼ାଣକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ |

2029 ସୁଦ୍ଧା ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ କିପରି ମଣିଷକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଇବ |

ଯଦି 2029 ସୁଦ୍ଧା ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ମଣିଷକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ, ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଏହାର ପ୍ରଥମ ମାର୍ଟିଆନ୍ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନରମ ଅବତରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ | ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଏରୋସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ମଣିଷକୁ ଲାଲ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଡିବ |

କମ୍ପାନୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଯୋଜନା ହେଉଛି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମାନବ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଅଣାଯାଇଥିବା ସ୍ପେସ୍ ଜାହାଜ ପଠାଇବା | ଯଦି ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବ, ତେବେ ଏହି ମିଶନ୍ ପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସ୍ପେସ୍ ଯାନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |

ଲାଲ୍ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ସହିତ କମ୍ପାନୀ ଅନେକ ସ୍ପେସ୍ ଯାନ ଡିଜାଇନ୍ କରିସାରିଛି | ଅବଶ୍ୟ, ଏହାର ଷ୍ଟାରସିପ୍ SN 20 ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ ରକେଟ୍ ହୋଇ ରହିଯାଇଛି | ଯେହେତୁ କମ୍ପାନୀ ଏହି ମାସ ଶେଷରେ SN ​​20 ର କକ୍ଷପଥ ପରୀକ୍ଷଣ ଉଡ଼ାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି, ସମସ୍ତେ ଏକ ସଫଳ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି |

ଥରେ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ SN20 ସହିତ ସଫଳ ହେବା ପରେ, ସେମାନେ ଏହି ଭବିଷ୍ୟତର ରକେଟର ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ସ୍ପେସ୍ ଯାନ ନିର୍ମାଣ କରିବେ |

ଯେହେତୁ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି 2029 ସୁଦ୍ଧା ମଣିଷ ପଠାଇବା, ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ, ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ବାସ୍ତବତାରେ ପରିଣତ କରିବେ |

ବାସ୍ତବରେ, କମ୍ପାନୀ ପୂର୍ବରୁ ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକ କୌଶଳ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଯାହା ଏଲୋନ୍ ମସ୍କର ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି ଦଶନ୍ଧି ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ | ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯାନ, ଉନ୍ନତ ସ୍ପେସ୍ ସୁଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସ୍ପେସ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସଫଳତା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି |

ଉପସଂହାର

ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ତାଙ୍କ ଶବ୍ଦର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି | ଥରେ ମସ୍କ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଲେ, ସେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି |

2029 ସୁଦ୍ଧା ମଣିଷକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଟେକ୍ ବିଲିୟନେୟାର୍ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ କି 2029 ସୁଦ୍ଧା ମଣିଷ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିବ?

Share this…
Share on Facebook

Facebook