ଆଜି, ଜୁନ୍ 1 ରୁ PM ଜୀବନ ଜ୍ୟୋତି ବୀମା , ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ପାଇଁ ଅଧିକ ଦେୟ |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ବିମା ଯୋଜନା (PMJJBY) ଏବଂ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷ ବିମା ଯୋଜନା (PMSBY) ର ଯୋଗ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଜି (1 ଜୁନ୍ 2022) ବୀମା ଯୋଜନା ପ୍ରଭାବ ପାଇଁ ଅଧିକ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ସରକାର ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। । 7 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ 2015 ରେ ଉଭୟ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ପ୍ରିମିୟମ ହାରରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ସଂଶୋଧନ |

ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ପ୍ରତିକୂଳ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ବିମା ଯୋଜନା (PMJJBY) ଏବଂ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷ ବିମା ଯୋଜନା (PMSBY) ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହାକୁ ସୁଦୃ .଼ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟମ ହାରରେ ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଯୋଜନାଗୁଡିକ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଛି |

ଉଭୟ ଯୋଜନାର ଦ day ନିକ ପ୍ରିମିୟମ 1.25 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି | ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ ଜ୍ୟୋତି ବିମା ଯୋଜନାର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ହାର ତୁଳନାରେ ଏହା ପାଇଁ ମାସକୁ 436 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷ ବିମା ଯୋଜନାର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ Rs ୦, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। Rs, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ମାସକୁ 20 | 12

ସ୍ମରଣ କରାଯାଇପାରେ ଯେ 2015 ରେ ସ୍କିମ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସମୟରେ ମୂଳ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରିମିୟମ୍ ରାଶିର ବାର୍ଷିକ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା (ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷ ବିମା ଯୋଜନା ପାଇଁ 12 ଟଙ୍କା ଏବଂ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ବିମା ଯୋଜନା ପାଇଁ 330 ଟଙ୍କା)। ଦାବି ଅଭିଜ୍ଞତା ଉପରେ | ଅବଶ୍ୟ, ବୀମାକାରୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର କ୍ଷତି ସତ୍ତ୍ୱେ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଗତ ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରିମିୟମ ହାରର କ rev ଣସି ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ନାହିଁ |

ସ୍କିମ୍‌ଗୁଡିକର ଦାବି ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ, IRDAI ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ PMJJBY ଏବଂ PMSBY ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦାବି ଅନୁପାତ (ପ୍ରିମିୟମ ଅର୍ଜନ କରାଯାଇଥିବା ଦାବିର ଶତକଡ଼ା), 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 145.24% ଏବଂ 221.61% ଅଟେ। PMJJBY ଏବଂ PMSBY ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମିଳିତ ଅନୁପାତ (ଦାବି ଅନୁପାତର ପରିମାଣ ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁପାତ) ଯଥାକ୍ରମେ 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 163.98% ଏବଂ 254.71% ଅଟେ |

ଏହା ଅନ୍ୟ ବେସରକାରୀ ବୀମାକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ବୋର୍ଡକୁ ଆସିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ, ଯାହା ଦ୍ the ାରା ଯୋଗ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଭାରତର ଅଣସଂରକ୍ଷିତ କିମ୍ବା ସଂରକ୍ଷିତ ଜନସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକର ପରିପୂର୍ଣ୍ଣତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ |

ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ PMJJBY ଅଧୀନରେ 6.4 କୋଟିରୁ 15 କୋଟି ଏବଂ PMSBY ଅଧୀନରେ 22 କୋଟିରୁ 37 କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଯାହା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗ୍ୟ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଆମକୁ ନିକଟତର କରିବ।

31.3.2022 ସୁଦ୍ଧା PMJJBY ଏବଂ PMSBY ଅଧୀନରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ସକ୍ରିୟ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯଥାକ୍ରମେ 6.4 କୋଟି ଏବଂ 22 କୋଟି | PMSBY ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ପ୍ରିମିୟମ ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୀମାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ 1, ାରା 1,134 କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି ଏବଂ Rs ୦, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦାବି କରାଯାଇଛି। 31.3.2022 ସୁଦ୍ଧା PMSBY ଅଧୀନରେ 2513 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି | ଅଧିକନ୍ତୁ, Rs, ୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା | ପ୍ରିମିୟମ ପ୍ରତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୀମାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ 9 ାରା 9,737 କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି ଏବଂ Rs, ୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାବି କରାଯାଇଛି। 31.3.2022 ସୁଦ୍ଧା PMJJBY ଅଧୀନରେ 14,144 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି | ଉଭୟ ସ୍କିମ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦାବିଗୁଡିକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ DBT ରୁଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜମା କରାଯାଇଛି |

Share this…
Share on Facebook

Facebook