ଭଞ୍ଜନଗର ସହର ଛାତି ଉପରେ ଥିବା ଗାନ୍ଧକୈଳାସ ପାହଡ ରେ ନିଆଁ

ଭଞ୍ଜନଗର ସହର ମଧ୍ୟସ୍ଥଳରେ ଥିବା ଐତିହ୍ୟସଂପନ୍ନ ଗାନ୍ଧୀ କୈଳାସ ପାହାଡ଼ ଜଳୁଛି। ଧୂଆଁ ବଳୟ ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ସାରା ସହରର ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ହେଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପତ୍ରଝଡ଼ା ଦେଉଥିବାରୁ ଏବଂ କରାଯିବା ସହ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବସନ୍ତ ପବନ ବହୁଥିବାରୁ ନିଆଁ ପ୍ରବଳ ବେଗରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆରମ୍ଭରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ପାହାଡ଼ ଚାରିପାଖରେ ରହିଥିବା ଜନବସତି ପ୍ରତି ବିପଦ ସଙ୍କେତ ରହିଥିବା ଦେଖାଜାଇଛି।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଗତବର୍ଷ ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ବିପଦ ଦେଖାଦେବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ବିଭିନ୍ନ ବନାଞ୍ଚଳରେ ନିଆଁ ଲାଗି ତଳେ ପାହାଡ଼ରେ ନିଆଁ ବ୍ୟାପକ ଜଙ୍ଗଲ ସଂପଦ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ନିଆଁ ଗୋଟିଏ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ତାହା ଆପେ ଆପେ ଲିଭି ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅନ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲକୁ ବ୍ୟାପିବା ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ପୁଣି ନିଆଁ ଅଣାୟତ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଭଞ୍ଜନଗର ସମେତ ଲାଗିବାରୁ ସହରରେ ତାତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଆଖପାଖ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ୩ରୁ ୫ଦିନ ଧରି ଧୂଆଁର ଆବରଣ ଲାଗିଛି। ଖବର ମିଳିବା ସୁଦ୍ଧା ଏଯାବତ୍ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିଲା । ଫଳରେ ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ନିଆଁ ଜଳୁଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପରିବେଶବିତ୍‌ ମହଲରେ କରିବା ଦିଗରେ କାହାର ଦୃଷ୍ଟି ପଡୁ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

Share this…
Share on Facebook

Facebook